Svalbard gjennomgikk i år en av de mest grå og stormfulle vintre på lenge, men DSE tok med seg godvær og opplevde en aldeles spektakulær solformørkelse fredag 20. mars. Det ble for første gang på lenge helt klar himmel, og den tørre polare atmosfæren gjorde det lett å se korona og protuberanser visuelt under totaliteten.
DSE hadde sin observasjonsbase et stykke ut i Adventdalen der vi kunne se hele solformørkelsen godt over fjelltoppene. Begivenheten ble godt dokumentert av deltakerne (se Astro Rapport 2015 nr. 2) og vil bli presentert på medlemsmøte til høsten.
DSE-ekspedisjonen varte fra 18. til 25. mars og hadde 14 deltakere. Vi bodde på ekspedisjonsbåten «Ulla Rinman» for å holde kostnadene nede, og hadde hver dag utflukter til steder utenfor (med snøscooter og hundeslede) eller i Longyearbyen. Vi besøkte bl.a. Svalbard satellittstasjon (Svalsat), EISCAT (European Incoherent SCATter), nordlysobservatoriet Kjell Henriksen Observatoriet (KHO) og Universitetssenteret på Svalbard (UNIS).
Fikk du ikke med deg denne totale solformørkelsen eller den i 1954? Fortvil ikke, neste mulighet fra norsk jord blir i 2061!
Rune Solberg